- Címlap
- OKTATÁS
- Doktori képzés
Doktori képzés
A Francia Nyelvi és Irodalmi Tanszék a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán működő doktori iskolák közül az alábbiak működésébe kapcsolódik be
Irodalmi doktori tanulmányok a Francia Tanszéken
A 2001-ben akkreditált Francia Irodalomtudományi Doktori iskola 2003 óta a Magyar és összehasonlító irodalomtudományi program Francia irodalomtudományi alprogramjaként működik. A Francia irodalomtudományi alprogram oktatói rendszeresen részt vesznek hazai és nemzetközi konferenciákon, tagjai több külföldi tudományos társaságnak. Irodalomtörténeti, irodalomelméleti, műfajelméleti, narratológiai és poétikai területeken végeznek egyéni és kollektív kutatómunkát.
A Francia Tanszék aktív külföldi kapcsolatai lehetővé teszik a PhD hallgatók nemzetközi fórumokon való megjelenését, konferencia-részvétel, publikálási lehetőségek, ill. ösztöndíjak formájában.
A Francia irodalomtudományi alprogram oktatói elsősorban az alábbi diszciplináris területeken vállalnak témavezetést, ill. hirdetnek meg kurzusokat.
A francia regény a XIX. században (George Sand, Émile Zola)
A francia regény a XX. században (Marguerite Duras)
Színházelmélet, a francia színház története
A francia drámairodalom a XVII. században
A francia drámairodalom a XX. században (Ionesco)
Középkori francia és provanszál költészet
A stílus fogalma az újabb irodalomtudományi kutatásokban
Bevezetés a francia verstanba
XIX. és XX. századi francia költészet
Új költői műfajok (prózavers, szabadvers)
Nyelvészeti doktori tanulmányok a Francia Tanszéken
A Francia Tanszéken rendszeres és szervezett nyelvészeti doktori (Ph. D.) képzés folyik, a Debreceni Egyetem Nyelvtudományi Doktori Iskolája (DENYDI) keretében. Az Iskola korábban működő francia nyelvészeti alprogramja 2018-ban romanisztikai alprogrammá szélesedett, tehát értekezések készülhetnek bármelyik újlatin nyelv leíró vagy történeti kérdésköreiről és újlatin összehasonlító nyelvészetből is. A feldolgozható témák választéka igen széles és tovább bővíthető. Az alprogram eddigi profiljában a szövegnyelvészet, a korpusznyelvészet, valamint a modern vagy középkori elbeszélő szövegekre irányuló nyelvi elemzés kaptak kitüntetett helyet, de sikeres dolgozatok születtek a retorikatörténet és a nyelvjáráskutatás területén is. A képzésre az ország bármelyik egyeteméről jelentkezhetnek mesterszakos diplomával rendelkező jelöltek.
Frissítés dátuma: 2018.06.01.